خیابان چهارمردان

در هنگام برگشت کاروان وی در کوچه‌های تنگ آن منطقه بسیار اذیت شدند لذا رضاشاه از مرکب خود فرود آمده و دو جا عصایش را به زمین زده و می‌گوید سال بعد که به قم می‌آیم باید در این دو جا تا انتهای شهر خیابان کشیده شده باشد؛ مکان‌هایی که امروز خیابان‌های چهارمردان و آذر(طالقانی) هستند. منزل و دفتر آیت‌الله بروجردی که مهمترین مرجع تقلید تاریخ حوزه علمیه قم است، در این خیابان قرار داشت.

 

ایت الله بروجردی

 

حوزه علمیه قم

چهار مردان و انقلاب اسلامی

علت اهمیت خیابان چهارمردان ارتباط آن با انقلاب اسلامی است. این خیابان خاستگاه و قلب انقلاب در دوران مبارزه بود. این امر در نامی که شهرداری قم به این خیابان نهاده‌است (خیابان انقلاب) نیز مشهود است. چه بسیار درگیری‌هایی که در این خیابان رخ داد و چه بسیار خون‌هایی که در آن به زمین ریخته شد. هم اکنون نیز چهارمردان مرکز اصلی برگزاری مراسم‌های سیاسی و مذهبی در قم است. لازم به ذکراست امام خمینی (ره) درستاد رای گیری مسجد چهارمردان درآن زمان رای آری را به جمهوری اسلامی دادند که از افتخارات اهالی ومبارزین این محل است .

حرم حضرت معصومه (س)

 

/ 4 نظر / 60 بازدید
محمدعلی

سلام.وبلاگ زیبایی دارید.مطالب تان هم آموزنده و زیبا است.به وبلاگ من هم سر بزنید.درمورد شهیدان است.اگر مایل به تبادل لینک هستید،پیام بدهید تا تبادل لینک کنیم.

بنیامین

با سلام به وبلاگ حقیر سر بزنید و 2 نامه را که نوشته ایم در صورت امکان امضاء کرده و به دیگر دوستان فضای مجازی نیز اطلاع دهید که امضاء کنند. نامه اول خطاب به دکتر احمدی نژاد و تقدیر از زحمات 8 ساله ایشان می باشد. نامه دوم خطاب به رییس قوه قضائیه در راستای محاکمه فتنه گران دروغگوی سال88 و دشمنان رای ملت می باشد که متاسفانه 4 سال است به دلایل نامشخص به تاخیر افتاده است. منتظر حضور و همکاری شما

کانون وبلاگ نویسان قم

با سلام از آنجا که قرار است کانون وبلاگ نویسان قم در آینده ای نزدیک به سایت تبدیل شود در راستای شبکه سازی وبلاگ های استان لطف فرموده خبر دهید از کدام شهرهای زیر هستید ؟ 1) قم مرکزی 2) سلفچگان 3) جعفریه 4) خلجستان 5) کهک