ورزشگاه آزادی

بازی نمادین تیم ملی فوتبال ایران و بازیکنان تیم ایران در سال 1998 شنبه شب بدون حضور رییس جمهور ، ستارگان سال‌های دور تیم ملی و البته تماشاگران پرشمار، در سردی کامل برگزار شد!
مراسم تقدیر از تیم‌های ملی فوتبال و فوتسال ایران که توام با بازی نمادین تیم ملی فوتبال کنونی و تیم سال 98 بود، شنبه شب بر خلاف آنچه انتظار می رفت، سرد برگزار شد؛ مراسمی که با همه تلاش‌ها برای برگزاری‌اش، نمی دانیم مقصر بی‌نظمی، اعتراض‌ها و کسالت بار بودن آن وزارت ورزش و جوانان بود یا کمیته‌ فرهنگی فدراسیون، اما هر چه و هر که بود، خلاصه جشن شنبه شب حس و حالی نداشت و انگار همه حتی مدعوین اش دوست داشتند هر چه زودتر تمام شود و بالاخره نیمه کاره رها شد!

استقبال کمرنگ ملی‌پوشان 98

با وجود دعوت رسمی و درخواست‌های شفاهی مسئولان و پیشکسوتان فوتبال، اما ستارگان تیم ملی سال 98 به هر دلیلی رغبتی برای حضور در این بازی نمادین نداشتند. یکی نمی خواست که مردم به او بخندند و یکی هم این کار را در شأن اسطوره‌های فوتبال مملکت نمی دانست. یکی از مدیران ورزشی و مسئولان بالاتر دلخور بود و برخی هم که اصلا ایران نبودند. نهایتا سرشناسانی همچون علی دایی، کریم باقری، خداداد عزیزی، مهدی مهدوی‌کیا، احمدرضا عابدزاده، نادر محمدخانی، ‌محمد خاکپور و ... در مسابقه نمادین نبودند

استقبال سه هزار نفری

وقتی وارد استادیوم شدیم حداکثر سه هزار نفر از علاقمندان فوتبال را دیدیم که معلوم بود خیلی وقت است که دلتنگ استادیوم و دیدن بازی‌های شبانه در ماه مبارک رمضان هستند.

 

رئیس جمهور هم نیامد

وقتی دو تیم ملی وارد زمین شدند، چشمان مردم را می‌دیدیم که لابه لای قرمزپوشان تیم 98 به دنبال احمدی‌نژاد می‌گردند، اما فعلا که خبری از حضور رئیس جمهور نبود. تیم حفاظتی در ورزشگاه مستقر بود و حتی محوطه امنیتی با داربست‌های فلزی مقابل ورودی غربی داخل استادیوم تعبیه شده بود که نشان می‌داد احمدی نژاد حتما می‌آید. بازی شروع شد و به نیمه رسید، اما باز خبری از رئیس جمهور نبود که یک مرتبه دیدیم به حراستی‌ها اطلاع دادند قضیه منتفی شده و آنها هم کم‌کم استادیوم را ترک کردند. حال این مردمی که بعضا به سختی خودشان را به ورزشگاه رسانده بودند نه شاهد بازی ستاره‌های تیم پر خاطره بودند و نه حضور رئیس جمهور در زمین بازی.

تیمی که بی رحم بود

شاید همه تصور می‌کردند که تیم ملی سال 2013 کمی مراعات سن و سال و شرایط جسمانی پیشکسوتان تیم 98 را می‌کرد، اما جوان‌ترها با بی‌انصافی به راحتی هر چه تمام‌تر از کناره‌ها استارت می‌زدند، به سمت دروازه‌ها می‌رفتند و با دادن پاس‌های مورب که در تمرینات کی‌روش یاد گرفته بودند، مهاجمان را صاحب موقعیت کرده و آنها هم با بی‌رحمی دروازه‌ نیما نکیسای با انگیزه را باز می‌کردند! در یک صحنه حتی نکیسا هم به شوخی خطاب به یکی از گلزن‌ها گفت: " بابا آرام‌تر بزن، بی‌انصاف" بالاخره گل‌ها یکی پس از دیگری دروازه‌ بی دفاع‌ها که تنها امید ابراهیمی و فرزاد حاتمی را از نسل امروز همراه خود داشتند را باز کرد و به عدد پنج رسید؛ اینجا بود که تماشاگران یک صدا با فریادهایی رسم جوانمردی را به بازیکنانی که در آستانه لیگ سیزدهم قدرتنمایی می‌کردند را یادآوری می نمودند.

 

یک نیمه از بازی آب رفت

مسابقه‌ای که طبق برنامه‌ریزی قبلی وعده داده شده از سوی مسئولان فدراسیون قرار بود در دو نیمه 30 دقیقه‌ای انجام شود،‌ انگار با نیامدن رییس جمهور و بی میلی برگزار کنندگان یک نیمه‌اش آب رفت! بازی در 30 دقیقه‌ با دلاوری شاگردان کارلوس کی‌روش تمام شد و بازماندگان تیم 98 خسته‌تر از همیشه در وسط زمین پهن شدند.

شیوه عجیب تقدیرها

مراسم تقدیر از تیم‌های ملی هم در نوع خودش جالب و خالی از اشکال نبود. از شش تیمی که قرار بود تقدیر به عمل آید تنها تیم‌های فوتسال مردان، فوتبال ساحلی و تیم نوجوانان نسبتا کامل بود. تیم ملی بزرگسالان که به جام جهانی برزیل راه یافته هم که اصلا روی سکو نیامد! پیشکسوتان داوری هم که بنده‌های خدا آنقدر ایستادند و نهایتا جزو آخرین نفرها مورد تقدیر (یعنی دریافت یک شال و یک تندیس ) قرار گرفتند. اما عجیب تر از همه تقدیر از تیم فوتبال و فوتسال بانوان بود که کل تیم به رغم محدودیت‌های حضور بانوان به استادیوم آمدند، اما در اتاق‌های شیشه‌ای جایگاه CIP فقط نظاره‌گر تقدیر از مدیران و مربیانشان بودند. آنها بلافاصله بعد از مراسم مقابل جایگاه ویژه آمدند و شدیدا به فریده شجاعی، نایب رییس بانوان فدراسیون اعتراض کردند.

منبع تصاویر : تابناک

منبع متن : روزنامه کیهان


/ 0 نظر / 37 بازدید