پایگاه شهید سید حسین هدایی- قم
 
دوستان و دشمنان بدانند اگر از سرهایمان کوه ها بسازند فرزندانمان هرگز در کتاب تاریخ نخواهند خواند امام خامنه ای را تنها گذاشتند.---- سربازان گمنام امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

آشنایی بیشتر با خیابان

چهارمردان قم

 

مقدمه :

خیابانی از خیابان‌های اصلی قم است که نام رسمی آن خیابان انقلاب است ولی مردم قم آن را به نام خیابان چهار مردان می‌شناسند. این خیابان از نزدیکی بارگاه فاطمه معصومه (س)، روبروی قبرستان شیخان آغاز شده و به گلزار شهدای قم ختم می‌گردد. این خیابان که از خیابان‌های قدیمی قم است حدود ۲ کیلومتر طول دارد.

ساخت خیابان

در مورد ساخت آن مردم میگویند زمانی که رضاشاه ملعون به قم آمد.......به ادامه مطلب بروید ...

 

رضاشاهدر هنگام برگشت کاروان وی در کوچه‌های تنگ آن منطقه بسیار اذیت شدند لذا رضاشاه از مرکب خود فرود آمده و دو جا عصایش را به زمین زده و می‌گوید سال بعد که به قم می‌آیم باید در این دو جا تا انتهای شهر خیابان کشیده شده باشد؛ مکان‌هایی که امروز خیابان‌های چهارمردان و آذر(طالقانی) هستند. منزل و دفتر آیت‌الله بروجردی که مهمترین مرجع تقلید تاریخ حوزه علمیه قم است، در این خیابان قرار داشت.

 

ایت الله بروجردی

 

حوزه علمیه قم

چهار مردان و انقلاب اسلامی

علت اهمیت خیابان چهارمردان ارتباط آن با انقلاب اسلامی است. این خیابان خاستگاه و قلب انقلاب در دوران مبارزه بود. این امر در نامی که شهرداری قم به این خیابان نهاده‌است (خیابان انقلاب) نیز مشهود است. چه بسیار درگیری‌هایی که در این خیابان رخ داد و چه بسیار خون‌هایی که در آن به زمین ریخته شد. هم اکنون نیز چهارمردان مرکز اصلی برگزاری مراسم‌های سیاسی و مذهبی در قم است. لازم به ذکراست امام خمینی (ره) درستاد رای گیری مسجد چهارمردان درآن زمان رای آری را به جمهوری اسلامی دادند که از افتخارات اهالی ومبارزین این محل است .

حرم حضرت معصومه (س)

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٢/٤/٢۸ توسط سربازان جنگ نرم امام خامنه ای